HOF Pictures

** Below are Committee and Inductee pictures.  Not all are listed below and if you have pictures, please contact us via the contact us page at https://vsdaa.org/contact-us.  Inductee awards are for the following categories – ACES (A – Arts; C – Community Service; E – Education; S- Sports) **

2022

** No picture yet.  **

Committee: Chair Janice Dillman, Advisor Rocco DeVito, Recording Secretary Daphne Cox, Corresponding Secretary Rhonda Jennings-Arey, Steven Deavers, Edwin Martin.

 

2020

** HOF and Reunion was delayed due to Coronavirus (Covid-19) **

 

2018


Inductees
Left to Right: Wayne Frick, Robert Arnold Augusta, Donnie Dove, Steve Daniels, Sallie Mae Pauley, Leonard Earl Wright, Jim Foglesong

 

Committee
Front row: Clifton Lockridge, Janice Dillman, Rhonda Jennings-Arey, Rocco DeVito

Back row: Steven Deavers, Daphne Cox

 

2014


Inductees
Left to Right: Troy Stevenson, Tracy Waddell, Rachel Bavister, Coach Al Deuel, Race Drake, Kay Martin

 


1980-1981 Track Inductees
** Need Names, only remember 2-3 here **

2014 HOF bookmark, 40th anniversary, picture is the HOF logo, Committee - Chair Rocco DeVito, Janice Dillman, Race Drake, Edwin Martin, Frances Marzolf

2010


Inductees
Left to Right: Mel Carter, ???, Daphne Cox, Bill Webb

 


1969-1970 Cheerleaders
Left to Right: Ruth (Freeman) Rowan, ???, Coach Shirley (Roop) Werner, Peggy (Barbour) LeFors, Linda (Collins) Blehm, Gloria (Hite) Shrum, ???

 

2003

pictures identitical with quality differences (blurred vs clearer on bottom picture) - Left to Right - Edwin Martin, Kenneth Minnis, Billy Elliott, Betty Roop Young, Glenn Patterson and Tonia Saunders

 

2000

picture not clear enough to identify names off their plaques and need help identifying them.Back row: Bryan McGee, Jim Kiser, Gina Tester, ???, Stan Byers
Front row: Charles Keen, ???, ???, Jimmy Dickens

 

1998

left to right (front) - Clifton Lockridge, Ruby Ann Foster Sebrell, Edward Carney; back row - Ronnie Blaylock, Anthony Panella and Ross Shoop

 

1997

Left to Right - leora Hinnant, Grady Spency (inducted in '96 and unable to make it then till now), Elizabeth Harper, Joe Shinpaugh Jr and Gertie Galloway (niece of Robert Aumon and mary Agnew Bass)

1996

Left to right - Winnie Inabinett for David T. Inabinett, Clifton M. Belew, Montana Houchins, Rocco DeVito for Job Turner

 

1988

Left to Right - Chairman Race Drake Jr inducts James E. Burnette, George Wayne Heppert and John Abner Caudle Jr

 

1985

Left to Right - Rodney E. Quillen, ??? and William RamosLeft to Right – Rodney E. Quillen, J.C. Lewellyn and William Ramos

 

1984

Left to Right - Coach T.C. Lewellyn inducts Conley H. Dishon, Leo Yates for Jack Yates and Doughlas Kidd

 

1983

Left to right (front) - Leo Yates Jr for Dock Yates, Thomas Harmon, J.C. Lewellyn, Helen Spady for George Spady and Thomas Sullivan; (back row) Jesse Smith, Olin Creasy, Gordon Landes, Leo Yates, Ernest Prillaman, Ray Parks Jr, Ryland Thomas

 

1980

Coch T.C. Lewellyn (left) inducts Bernard Moore, Obbie Nunn and Lewis Roop for excellence in sports in years past, 1980 at Holiday Inn

 

1958

Article by Aumon Bass in the Virginia Guide 1958, Deaf teachers and staff framed were Miss Susan Wilcox Harwood (1843-1863), Henry Adolphus Bear (1858-1899), Thomas jefferson Williams (1869-1904), William Meade Berkeley (1871-1900), Rev. John Walter Michaels D.D. (1882-1884)  article continues - Hartwell macon Chamberlayne (1890-1905), Stephen Clarence jones (1896-1898 and 1900-1921), Rueben Swipe Weaver (1898-1937), Charles Henry Williams (1905-1921), T. Carlton Lewellyn (1913-1919), Mrs. Florence Williams Nicholson (1917-1945), R. Aumon Bass (1925-1959), Joseph Weart Healy (1939-1958)